DÜNYA KALP GÜNÜ
03 Nisan 2019


IMG_4938.JPG
Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Ertuğrul Güner 29 Eylül Dünya Kalp Günü nedeniyle yazılı bir açıklamada bulundu;

Güner yapmış olduğu açıklamada, “ Kalp ve damar hastalıkları küresel olarak bir numaralı ölüm sebebidir. Ülkemizde 2013 yılında ölen her 5 kişiden ikisinin kalp-damar hastalığına bağlı nedenlerden öldüğü görülmektedir. 

Davranışsal risk faktörleri yani; sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının yüzde 80’inden sorumludur. Kardiyovasküler hastalıkların çoğu risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir.

Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği,  kan lipidlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite görülür. 

Sosyal ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler (küreselleşme, şehirleşme) toplumun yaşlanması, stres, herediter faktörler kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileridir. 

40 yaş üstü her birey için kardiyovasküler riskin hesaplanması ve varsa davranışsal risk faktörlerine uygun müdahaleler ile kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyonların gelişmesini önleyebilecek tedbirlerin alınması önerilir.

Her bir bireyin kalp ve damar hastalıklarına yol açan davranışsal risk faktörleri ile ilgili farkındalığının artırılması ve hasta olmamak için riskli davranışlarını olumlu davranışlara değiştirmesi için teşvik edilmesi.  

Sağlıklı kalmak ve kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için;

  • Sağlıklı beslenin ve düzenli egzersiz yapın,
  • Tütün, tütün ürünleri ve alkolden uzak durun,
  • Kardiyovasküler riskinizi, kilolu veya obez olup olmadığınızı, kan basıncınızı, kan şekerinizi ve kan kolesterol-lipid düzeyinizi öğrenin,
  • Hekiminizin verdiği sağlıklı yaşam önerilerine uyun “