EKİM AYI MEME KANSERİ BİLİNÇLENDİRME ETKİNLİKLERİ
03 Nisan 2019

kanserekim.jpg         


         Meme kanseri, ülkemiz için önemli bir halk sağlığı sorunu olup, kadınlarda en sık görülen kanserdir. Erken evrede tespit edilmesi mümkün olan bu kanser ile mücadelede, toplumun bilgilendirilip, bilinçlendirilmesi önemlidir. Bu amaçla 2004 yılından beri “Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri” yurt genelinde düzenlenmektedir.

         Erken dönemde tespit edilebilen meme kanserinin iyileşme şansı %98’dir. Kadınların düzenli olarak 20 yaşından itibaren her ay kendi kendine meme muayenesi yapması, 40 yaşından itibaren iki yılda bir mamografi çektirmeleri erken teşhiste önem arz etmektedir.

          Kendi kendine meme muayenesi bulgularında memede kitle hissedilmesi, memelerden birinde anormal büyüme veya birinin diğerinden farklı duruşu, meme cildinde buruşukluk veya damarlanma, meme ucunda kanlı akıntı, çukurlaşma, renk değişikliği gibi belirtiler, memeye yakın lenf bezlerinde büyüme ya da üst kolda anormal şişlik tespit edilmesi halinde hekime başvurulması gerekmektedir.

         Meme kanserini önleyebilmek amacıyla toplum tabanlı taramaları yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak için Ekim ayı boyunca ilimiz merkez ve ilçelerinde halk eğitimi ve tarama programlarımızı arttırmayı hedeflemekteyiz. 40-69 yaş aralığındaki tüm kadınlarımızı KETEM, Toplum Sağlığı Merkezleri, İlçe Sağlık Müdürlükleri ve Aile Hekimliklerine başvurarak ücretsiz mamografi taramalarını yaptırmaları için davet eder, sağlıklı günler dilerim.


Uzm. Dr. Ertuğrul GÜNER

İl Sağlık Müdürü