SAĞLIĞINIZ İÇİN HAREKET ET FUTBOL TURNUVASI DÜZENLENDİ
20 Mayıs 2019

Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü Merkez Kapuz İlkokulu tarafından ortaklaşa düzenlenen 10 Mayıs “ Dünya Sağlık için Hareket Et “ günü etkinlikleri kapsamında Kapuz İlkokulunda 3.ve 4. Sınıflar arası futbol turnuvası düzenlendi.

Altı takımın katıldığı öğrencilerin ve öğrenci velilerinin büyük bir ilgi ile izledikleri  futbol karşılaşmalarının sonucunda 4/C sınıfı şampiyonluğu göğüsleyen takım oldu. Müsabakalar sonrasında Halk Sağlığı Hizmetlerinde görevli sağlık ekibi tarafından  öğrencilere Her gün 10 bin adım at yazılı tişört,

Şapka, Sağlık Çocuk Dergisi dağıttılar.

Daha sonra Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığında görevli Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birim Sorumlusu Dr. Rikkat Gizem Akyol ise yapmış olduğu açıklamada şunları söyledi. “ Fiziksel aktivite, kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen herhangi bir bedensel hareket olarak tanımlanmaktadır. Bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesinde temel araçlardan birisidir. Bir halk sağlığı sorununu gidermenin yanında, aynı zamanda toplum refahını, çevrenin korunmasını teşvik eder ve gelecek nesillere yönelik bir yatırım oluşturur.

Sağlığın korunması ve geliştirilmesi için haftada 150 dakikalık (haftanın 5 günü 30 dakikalık) orta şiddette bir egzersiz yetişkinler açısından yeterlidir. 1-4 yaş arası çocuklar, gün içinde farklı şiddetlerde toplam 180 dakikalık fiziksel aktivite yapmalıdırlar. 5-18 yaş arasındaki çocuk ve ergenler için ise, günde 60 dakika, orta şiddetliden yüksek şiddetli aktivitelere doğru şiddeti değişen aktiviteler önerilmektedir.

Orta şiddetli aktiviteler sırasında kişi konuşabilir fakat şarkı söyleyemez. Hızlı yürümek, düşük tempolu koşular, dans etmek, ip atlamak, yüzmek, masa tenisi oynamak, yavaş tempoda bisiklet sürmek vb. orta şiddetli aktivite örnekleridir.

Yüksek şiddetli aktiviteler sırasında kişi, aktivite sırasında nefesi kesilmeden birkaç kelimeden fazlasını konuşamaz (tempolu koşu, basketbol, futbol, voleybol, hentbol ve tenis oynamak, step-aerobik derslerine katılmak, tempolu dans etmek vb.).

Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır. Daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için fiziksel aktiviteler düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası hâline getirilmelidir. Bakanlığımızca gerçekleştirilen Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması’nın ön sonuçlarına göre ülkemizde bireylerin yüzde 71.9’u düzenli fiziksel aktivite yapmamaktadır. 6-11 yaş grubu çocuklarımızın bile yüzde 58.4’ü düzenli olarak (günde 30 dakika veya daha fazla süre ile) egzersiz yapmamaktadır. Bu yaş grubunda TV, bilgisayar, internet, ev ödevi, ders çalışma vs gibi gerekçelerle hareketsiz geçirilen ortalama süre 6 saattir.

Fiziksel aktivitenin arttırılması sadece bireysel değil toplumsal bir sorun olup toplum tabanlı, çok sektörlü, multidisipliner ve kültürel yaklaşım gerektirmektedir. Bu nedenle toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini artırmak, yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik etmek ve böylece ülkemizde obezite ve obezite ile ilişkili hastalıkların (kalp-damar hastalıkları, diyabet, bazı kanser türleri, hipertansiyon, kas-iskelet sistemi hastalıkları vb.) görülme sıklığını azaltmak amacıyla Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı hazırlanmıştır “ dedi.

Daha sonra böyle bir etkinliğin sağlanmasında büyük emekleri ve destekleri olan Kapuz İlkokulu Müdürü Barış Güney, Müdür yardımcısı Emre Gültekin, Turnuvayı düzenleyen sınıf öğretmeni Özkan Öztürk ve turnuvaya katılan sınıf öğretmenlerinden Nuray Kırıklıoğlu Yücel, Yıldırım Kaya ve Aynur Kutlu’ya buradan teşekkür etmek istiyorum “ dedi.

  • IMG_7800.JPG
  • IMG_7816.JPG
  • IMG_7808.JPG
  • IMG_7838.JPG
  • IMG_7815.JPG
  • IMG_7794.JPG