overlay

İLİMİZDE COVID-19 AŞILAMA ÇALIŞMALARI

        Yeni Tip Koronavirüsle mücadele kapsamında yurt genelinde başlatılan aşılama çalışmalarının ilimizde de kısa sürede tamamlanması hedeflenmiştir. İlk aşamasında sağlık çalışanlarının aşılamasının yapıldığı COVİD-19 bağışıklama programında ikinci aşama ileri yaş bireylerin aşılanması ile devam etmektedir. Vatandaşlarımız aşı uygulaması için sıra durumlarını e-Nabız üzerinden veya AŞI, TC KİMLİK NO, KİMLİK SERİ NUMARASININ son 4 hanesi aralarında birer boşluk bırakılarak 2023’e kısa mesaj göndererek öğrenebilirler. 

        İleri yaş bireylerin aşılamasının yüksek riskli olan gruptan başlanarak kademe kademe ilerleyerek tüm ileri yaş bireyleri zaman içerisinde kapsayacak şekilde yapılması planlanmaktadır. 90 Yaş üstü, aşı olmak isteyen vatandaşlarımızın aşıları sağlık ekiplerimizce evlerinde yapılmaktadır. 21.01.2021 Tarihi itibariyle de 85 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ve onlarla aynı evde yaşayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız  için aşılama çalışmaları devam etmekte olup; ayrıca 25.01.2021 tarihi itibari ile 80 yaş ve üzeri aşı olmak isteyen vatandaşlarımızın aşı randevusu alarak sağlık kurumlarında aşılama çalışmaları başlamıştır.

        Aşı randevularının E- devlet, E Nabız, ve 182 yoluyla alınması gerekmekte olup; aşılama için kapsam dahilinde bulunan vatandaşlarımız, aşı uygulaması için randevu almak üzere Merkezi Hekim Randevu Sistemi(MHRS)’ne yönlendirilirler. Risk grubunda olan vatandaşlarımız sistem üzerinden bağlı oldukları Aile Sağlığı Merkezleri, tüm kamu ve özel hastanelerden istenilen saat ve günde aşı olmak üzere randevu alabilirler. Aynı zamanda sağlık kuruluşuna erişemeyecek vatandaşlarımız, “Mobil Aşı Randevusu” alarak mobil aşı ekiplerince evlerinde aşılanacaktır.