DOĞUM GÜNÜNDE TÜM ORGANLARINI BAĞIŞLADI
03 Nisan 2019

Ülkemizde her yıl 3/9 Kasım arasında düzenlenen Organ ve Doku Bağışı etkinleri kapsamında Zonguldak ta yaşayan evli üç çocuk annesi 48 yaşındaki Nazmiye Doğangaç İl Sağlık Müdürlüğüne gelerek doğum günü olan 9 Kasım da tüm organlarını bağışlayarak örnek bir davranışta bulundu.

Organ bağışının bir insanlık görevi olduğunu belirten Nazmiye Doğangaç bağış yapmasının ardından duygularını şöyle anlattı. “ Benim üç yıldır tedavi olduğum bir hastalığım var “ Sipolar bozukluğu “ Bu hastalık çerçevesinde yaşama sevincimi kaybettim. Yaşam umudumu kaybetmeye başladığımdan beri küçük yaşlardan itibaren hissiyatım çok güçlü olduğu için her haberleri izlediğimde organ nakli yapılan insanların helikopterlere koşarak gitmesi beni çok heyecanlandırırdı. Beni televizyonda en çok heyecanlandıran haber organ nakli oluyor. Ben bir internet sitesinden okuduğum bir haberde öldükten sonra beyin ölümü gerçekleştiğinde siz organlarınızı bağışlasanız bile aileniz bunu kabul etmezse onaylanmıyor. Be bu duruma kesinlikle karşıyım bu sebeple bu gün buraya geldim. Çünkü Türkiye Cumhuriyetinde öz irademle organlarımı bağışlıyor isem, bu durumu Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı el ele vererek çözüme ulaştırmaları gerekiyor. Kim ölmek ister ki, ben bir ölürken ailem bin ölsün istemiyorum.

KALBİMİ MUTLU EDİN YETER

Özellikle bugünü ve haftayı beklediğini belirten Nazmiye Doğangaç, bugün benim doğum günüm. Ben burada Türkiye Cumhuriyetine seslenmek istiyorum, bütün organlarımı 10 kişiyi sevindirmek için bağışlamıyorum, bunların binlerce sevenini de mutlu etmek için bağışlıyorum. Benim özgür iradem ile verdiğim karara ben öldükten sonra hiç kimsenin hayır demesine müsaade etmiyorum. Benim ailemin, kardeşlerimin, evlatlarımın, bu şekilde zor duruma düşürülmesini kabul etmiyorum. Ben bir karar vermiş ve altına imza atmışsam bu karar bu şekilde sürsün istiyorum. Elbetteki bu işi hukuki mücadelesi vardır. Bunu devletimiz bizden daha iyi bilir. Ama bu konuda mezarımı dahi vasiyet etmiş bir insan olan ben binlerce organ bekleyen insanların sesi ve kulağı olmak istiyorum. Sadece son tek bir isteğim var o da “ Ben hiç mutlu olamadım, kalbimi alan kişi onu mutlu etsin  “ diyerek teşekkür ediyorum “ diye konuştu. 


  • IMG_2989.JPG
  • IMG_2985.JPG