ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ ANLATILDI
03 Nisan 2019

Zonguldak Sağlık Müdürlüğüne bağlı Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Çocuk, Ergen, Kadın,Üreme Sağlığı birimi tarafından Esas 67 Burda Alı Veriş Merkezinde Anne sütünün önemini vurgulamak amacıyla farkındalık yaratmak için sağlık standı açıldı.

Açılışa Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Bilal Cin, Başkan Yardımcısı Dr. Tülay Çakır Bakkaloğlu, Halk Sağlığı Biriminde Uzman Handan Özçoban Saka ve sağlık çalışanları katıldı.  Standa gelen vatandaşlara Anne sütünün bağışıklık sistemi üzerindeki önemi, anne sütüne teşvik etmek, bebeğinizle aranızdaki en güçlü bağ anne sütü, bebeğinizi enfeksiyon ve hastalıklara karşı korur önemini anlatan broşürler ve kitapçıklar vatandaşlara dağıtılarak bilinçlendirmeleri sağlandı. Ayrıca Alış Veriş Merkezinin katlarında bulunan emzirme odasına anne sütünün önemini vurgulayan afiş ve broşür asılarak düzenleme yapıldı.

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Tülay Çakır Bakkaloğlu açılış sonrasında yapmış olduğu açıklama da özetle şunları söyledi. “ Yaşamlarının ilk altı ayı içersinde bebeklerinize en ideal besin maddesi anne sütüdür. Anne sütünün içerdiği koruyucu maddelerle bebeklerimizin mikroplara karşı ilk aşısıdır ve bebekleri birçok hastalıklardan korur. Bağışıklık sistemlerinin güçlenmesine de yardımcı olur,  annenin doğum öncesi haline dönmesini ve alınan kiloların verilmesini kolaylaştırır, emzirme annede meme ve yumurtalık kanserini, menopoz sonrası kemik erimesi ve kalça kırığı riskini azaltır. Anne sütünü yeterince alan bebeklerin zeka düzeylerinin daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bunun için ilk altı ay boyunca bebeklerimize anne sütü vermek onlara sunabileceğiniz en güzel armağandır “ dedi. 

  • IMG_5256.JPG
  • IMG_5279.JPG
  • IMG_5300.JPG
  • IMG_5292.JPG
  • IMG_5307.JPG
  • IMG_5313.JPG
  • IMG_5261.JPG